Na čo slúži železná rezerva

Ochrana pri nečakanej potrebe hotovosti
Môže to byť dočasná strata príjmu, napr. kvôli chorobe, výpadok príjmu kvôli strate zamestnania, alebo nečakané jednorazové výdaje, napr. pokazená chladnička, rozbité okno  na dome a podobne. Ochrana proti zlým investičným rozhodnutiam, ku ktorým máme v stresových situáciách prirodzený sklon.

tíseň.jpg

Predstavme si, že nastane bear market, teda pokles cien akcií o viac ako 20%. Hodnota vášho portfólia, hoci je zainvestované rozumne vzhľadom na vaše plány, ciele a časový horizont, takisto klesá. Nikto nevie, ako to dopadne, ani ako dlho to bude trvať. Čo ak to klesne o ďalších 50%?!? Presne v takýchto obdobiach paniky a neistoty sa rozhoduje o tom, aká bude vaša finančná budúcnosť. Aj tá najlepšia investičná stratégia totiž funguje iba vtedy, ak ste schopní sa jej držať dlhodobo. Sledovať pokles hodnoty vášho portfólia je však veľmi bolestná zážitok a väčšina investorov má (úplne prirodzenú) tendenciu toto utrpenie ukončiť a všetko predať. Z krátkodobého hľadiska to funguje, no dlhodobé náklady sú obrovské.
Ak ale máte dostatočne veľkú železnú rezervu, ktorá vás ochráni pri potenciálnom výpadku príjmov, nebudete nútení predávať vaše investície zo stratou. Železná rezerva tak podporuje rozumné správanie investorov a pomôže vám prečkať obdobia negatívneho vývoja na finančných trhoch.

peněženka.jpg

Železná rezerva nám dáva možnosti
Povedzme, že máme šancu získať nové zamestnanie s lepším platom, ktoré nás aj bude viac baviť. No na to, aby sme ho získali, musíme absolvovať jednomesačné školenie, ktoré si musíme zaplatiť. V prípade, že nemáme žiadnu rezervu, na nový job môžeme zabudnúť – jednak si školenie nemáme z čoho zaplatiť, a ani nemôžeme odísť na mesiac zo zamestnania, pretože by sme nemali príjem a nemali by sme z čoho žiť.
ŽR nám umožní túto príležitosť využiť
Druhý typ možností, ktoré nám ŽR dáva, je práve v časoch poklesu cien aktív – počas paniky je najlepší čas nakupovať, no túto výhodu využijeme iba vtedy, ak máme k dispozícii peniaze.
Dáva vám možnosť nerobiť rozhodnutia v strese, že zajtra nebudete mať čo jesť, dáva vám možnosť kúpiť si, čo potrebujete, alebo zainvestovať pri dobrých cenách.